Gyldne Fugl brochure

Foreningens magasin: Frøsamlernyt # 2 er ’på gaden’!

Klik ind og læs om noget af det, foreningen brænder for
26. januar 2021, 17:50

I Frøsamlernyt nr. 2 kan du læse et portræt af Børge Jensen, der igennem mange år har bevaret og forsynet foreningen med frø af korn, roer og meget andet, der ellers havde været i fare for at forsvinde: Du kan fordybe dig i foreningens adoptionsprogram og lade dig inspirere af, hvordan Merete Juul dyrker soyabønner og bruger dem i køkkenet og meget mere ...

Læs Frøsamlernyt #2 her

Magasinet er på 20 sider og kan læses fra browseren i ’bladre-visning’ eller downloades fra samme side som en (ret stor - 32 MB) pdf fil. Kontakt foreningen, hvis du har brug for en kopi i nedsat størrelse.

Vi håber i bestyrelsen, at det nye nummer af magasinet vil være til glæde og fornøjelse, mens vinteren og Corona-nedlukningen stadig er over os - og mens vi venter på, at den nye Forårsfrøliste udkommer. 

Hvis du ikke har læst Frøsamlernyt #1 fra marts 2020, kan du gøre det her.

Foto: Iris Overgaard Jensen

www.froesamlerne.dk bruger cookies

Cookies er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere og giver info om, hvordan du bruger vores hjemmeside, så vi kan forbedre den både for dig og for andre. www.froesamlerne.dk bruger primært cookies til trafikmåling, login og optimering af sidens indhold. Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies. Læs mere om cookies på www.froesamlerne.dk her--